Joan Jetts största hit är välkända I Love Rock’n’Roll, med vilken hon toppade den amerikanska Billboard-listan Hot 100 i hela sju veckor 1982. Vad många inte känner till är dock att låten ursprungligen skrevs av Alan Merrill och Jake Hooker och spelades in av deras band The Arrows redan 1975. Lika sant är dock att det tveklöst är Joan Jetts version som är ”den definitiva”.
I samband med att den kommande filmen om Joan Jetts första band The Runaways (som Jett själv är exekutiv producent för) har premiär nästa år kommer Blackheart Records att släppa samlingsalbumet Joan Jett and The Blackhearts The Greatest Hits.
Samtidigt med tillkännagivandet av avtalet med Blackheart Records meddelar Sound Pollution Distribution även att man har ”så gott som klart” med ännu en nykontrakterad artist – som man inte drar sig för att utnämna till ”den största legenden av alla” .
– Vi talar verkligen om ”Giganternas Gigant”, men det får vi återkomma till, hälsar Johan Hargeby, vd för Sound Pollution Distribution.
– Bläcket måste bara torka först!
Claes Olson