22 april 2025

4 Snabba: John Dahlbäck, Head of A&R, Amuse

Musikbolaget Amuse växer och har idag 400 licensierade artister. Nu ska bolaget också lansera den rosade svenska duon Deki Alem internationellt. MI bad John Dahlbäck, Head of A&R på Amuse – tillika känd houseproducent – att berätta mer.

Vad är det som gör att artister söker sig till er?

– Det handlar mycket om flexibilitet och transparens. Vi kan erbjuda artistanpassade deals som bygger på vad artister faktiskt behöver – det kan vara allt från royalty advances och kataloghantering, till hjälp med pitching och strategi. Eftersom vi har en egen distributionstjänst in-house får vi en unik kontroll och överblick över datan, vilket gör att vi kan agera snabbt. Vi scoutar inte baserat på hype, utan på faktisk prestation och lyssnarengagemang – vilket också gör att artister som kanske inte har en jättestor plattform än, men med starkt engagemang, kan få chansen.

Nu ska ni lansera Deki Alem internationellt. Hur ser strategin ut?

– Här vill jag dels lyfta Deki Alem och deras management, och dels ge cred till mina kollegor i Release- och Artist Marketing-teamen som gjort ett riktigt starkt jobb med första singeln Fun. Den har redan landat på flera tunga playlists, fått en BBC 6-premiär med Nick Grimshaw, spelats på Apple Music Radio 1 och uppmärksammats i tastemaker-medier som Clash Magazine.

– Vår modell för licensierade akter bygger i grunden på ett nära samarbete med både artist och management – där vi tillsammans identifierar styrkor, vision och var vi kan kliva in och verkligen vrida upp volymen. Vi utgår från filosofin att om det finns ett lokalt momentum, så finns det med stor sannolikhet en internationell publik inom samma nisch. Då handlar det om att hitta rätt sätt att presentera musiken för deras tastemakers – och göra dem relevanta i det sammanhanget. Med våra team i både London och New York har vi ett etablerat nätverk som snabbt och effektivt kan bidra till att skala upp det som redan börjat bubbla.

Vad ser ni för musikaliska trender inom independentvärlden just nu? 

– Just nu ser vi en stark rörelse mot det genre-lösa. Artister blandar stilar fritt och bygger i stället sina egna universum – där det visuella, identiteten och communityt runt musiken är lika viktigt som låten i sig. Det finns också ett tydligt skifte mot kortare releasecykler, ofta drivet av TikTok och andra snabba plattformar. Det gör att artister måste vara mer taktiska och tänka på låtens ”första intryck” – därför jobbar vi mycket med metrics som Intent, alltså hur många nya lyssnare som gillar och sparar en låt till deras personliga bibliotek.

Du är känd houseproducent också. Hur hamnade du på A&R-sidan?

– Jag har alltid varit intresserad av strukturen bakom musiken – inte bara skapandet, utan hur den når ut. Att ha drivit egna labels och varit aktiv som producent gav mig insikten om hur viktig distribution, timing och rätt typ av support är. Det som lockade med A&R var möjligheten att kombinera det kreativa ögat med hårda datapunkter. Idag känner jag att jag får använda alla delar av min bakgrund – både magkänslan från producentlivet och affärstänket från label-erfarenheten – men med fokus på andra artisters resor.

Christel Valsinger

Etiketter: #Amuse